Poradnik: Jak uruchomić pierwszy stream na Twitchu?
Zebrałeś już wszystkie informacje na temat tego, jak zostać streamerem gamingowym, masz pomysł na swój kanał i plan jego rozwoju — nadszedł czas, aby zabrać się do pracy i zacząć pierwszy stream (hurra!).
Pierwszy stream na Twitchu
W tym przewodniku przeprowadzimy cię krok po kroku przez podstawy konfiguracji. Jako przykładu użyjemy Twitcha, ponieważ jest to obecnie największa platforma dla streamerów. Chociaż niektóre kroki mogą się różnić w przypadku YouTube lub Facebooka, ogólny kierunek pozostaje taki sam dla wszystkich platform. Tak więc, bez zbędnych ceregieli, rozpocznijmy twój pierwszy stream na Twitchu.
Przewodnik krok po kroku, jak uruchomić swój pierwszy stream na Twitchu:
- Utwórz konto
- Wybierz i pobierz program do streamowania
- Sprawdź swój sprzęt
- Zdobądź dodatkowy sprzęt do pierwszego streama
- Przygotuj swój stream
- Co dalej?
Krok 1: Utwórz konto
Jest to najbardziej oczywisty punkt startowy dla każdego, kto chce zdobyć rozgłos.
Tak więc udaj się na Twitcha i:
- Utwórz konto: kliknij przycisk Zarejestruj się, wypełnij formularz i gotowe. Jeśli jednak robisz to na telefonie komórkowym, musisz najpierw pobrać aplikację Twitch.
- Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe: bez niego nie będziesz mógł streamować na Twitchu. Nie możesz tego zrobić wyłącznie za pomocą urządzenia mobilnego, więc zrób to z komputera. Pamiętaj, że będziesz potrzebować do tego również telefonu.
- Zapoznaj się z regulaminem Twitcha oraz wszystkimi wytycznymi. W ten sposób unikniesz nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości.
Krok 2: Wybierz i pobierz program do streamowania
Ogólnie rzecz biorąc, istnieją dwa rodzaje enkoderów, których można używać do nadawania: sprzętowe i programowe. W przypadku pierwszej transmisji na żywo warto wybrać enkoder programowy. Jest on łatwiejszy w użyciu i ogólnie bardziej przystępny cenowo. Istnieje wiele programów do streamowania, więc warto wybrać jedno z najpopularniejszych:
- OBS Studio: darmowe oprogramowanie typu open source, prawdopodobnie najczęściej wybierane przez początkujących streamerów.
- Streamlabs OBS: dostępne wersje darmowe i premium, wiele funkcji ułatwiających dostosowanie kanału, dostępne tylko w systemie Windows.
- Twitch Studio: autorskie oprogramowanie Twitcha do nadawania, jest natywnie zintegrowane z Twitchem i oferuje łatwy dostęp do konfigurowalnych opcji, jego niewielką wadą jest to, że wciąż jest w otwartej wersji beta – jest to jednak dobry wybór na pierwszy stream na Twitchu
- XSplit: choć ma kilka darmowych funkcji, jest to zazwyczaj wybór nieco bardziej zaawansowanych twórców, którzy chcą zapłacić za dodatkowe funkcje.
- vMix: zdecydowanie oprogramowanie dla profesjonalnych streamerów. Oferuje szereg zaawansowanych funkcji, streaming w rozdzielczości 4k i świetną obsługę klienta. Warto o nim pomyśleć, gdy będziesz gotowy na przejście na zawodowstwo.
Krok 3: Sprawdź swój sprzęt
Twitch pozwala na streamowanie z wielu platform do gier. Możesz streamować na Xbox, PlayStation, smartfonie lub PC. Chociaż wszystkie te rozwiązania są dobrym wyborem, PC zapewnia najszerszy wybór opcji personalizacji kanału streamingowego.
Choć do uruchomienia pierwszego streamu nie jest wymagana zaawansowana konfiguracja PC, nie oznacza to, że można to zrobić na starym komputerze IBM, który od dekady stoi w piwnicy. Równoczesne streamowanie i granie w gry wymaga nowoczesnego procesora, który z łatwością poradzi sobie z wielozadaniowością, więc powinieneś celować w coś w rodzaju i5 lub nowszego z co najmniej 8 GB pamięci RAM.
Streamowanie nie ma aż tak dużego wpływu na wydajność karty graficznej, a Twitch i tak nie obsługuje streamowania w 4K (YouTube już tak), więc technicznie rzecz biorąc, każdy procesor graficzny powinien wystarczyć, ale należy pamiętać, że nikt nie lubi oglądać pokazów slajdów, więc warto rozważyć przynajmniej taki ze średniej półki.
Krok 4: Zdobądź dodatkowy sprzęt na swój pierwszy stream
Podczas gdy rozgrywka na streamie zajmuje zwykle 90% ekranu, nie oznacza to, że samo transmitowanie przebiegu gry załatwi sprawę. Streamowanie polega na budowaniu społeczności i nawiązywaniu więzi między twórcami i widzami. Oznacza to, że będziesz potrzebować przynajmniej podstawowego sprzętu, aby móc to robić.
- Mikrofon — naturalnie, będziesz go potrzebować. Na samym początku twojej pierwszej transmisji na żywo z gry, mikrofon zintegrowany z zestawem słuchawkowym do gier powinien wystarczyć, ale jeśli chcesz, aby ludzie słyszeli cię wyraźnie i rozumieli, co mówisz bez żadnych problemów, rozważ wybór oddzielnego mikrofonu od samego początku.
- Kamera — choć jest całkowicie opcjonalna, zdecydowanie zalecamy jej zakup. Widzowie oglądają kanały ze względu na osobowość streamera, a zobaczenie prawdziwej osoby, z jej mimiką, gestami i emocjami, dopełni ogólne wrażenia.
- Oświetlenie — odpowiednie oświetlenie wokół biurka pomoże widzom lepiej cię widzieć, więc dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w kilka softboxów LED.
- Green screen — jeśli nie chcesz, aby ludzie widzieli stertę brudnych ubrań w rogu pokoju, green screen będzie twoim przyjacielem. Większość programów do transmisji nie powinna mieć problemu z jego wykryciem, więc korzystanie z niego jest bardzo proste.
- Karta do przechwytywania gier — nie jest tania, ale niezbędna, jeśli chcesz streamować rozgrywkę z konsoli na PC.
Krok 5: Przygotuj swój pierwszy stream
Po ustawieniu i skonfigurowaniu oprogramowania należy rozważyć kilka dodatkowych rzeczy przed naciśnięciem przycisku “GO LIVE”.
- Skonfiguruj wszystkie niezbędne sceny przed pierwszym streamem. Scena to układ całej zawartości transmitowanej podczas streamu. Sceny mogą obejmować wejścia z urządzeń audio, animacje, gry, kamery i wiele innych. Jeśli planujesz przełączać się między treściami podczas streamowania, dobrym pomysłem jest posiadanie różnych scen dla każdej z nich.
- Ustaw ekran powitalny/początkowy jako jedną ze scen. Ten ekran poinformuje widzów, ile czasu pozostało do rozpoczęcia transmisji na żywo. Jest to szczególnie przydatne w połączeniu z różnymi sposobami wysyłania powiadomień.
- Poinformuj widzów o transmisji za pomocą alertów. Chociaż Twitch automatycznie wysyła powiadomienia do subskrybentów, nie są one najszybsze i mogą dotrzeć do fanów z opóźnieniem. Istnieją różne narzędzia i wtyczki, których możesz użyć, aby powiadomić ludzi, że streamujesz i zalecamy eksperymentowanie z nimi oprócz własnego systemu alertów Twitcha.
- Szukaj overlayów na stream. Overlaye można wykorzystać do dostosowania kanału i uczynienia go bardziej atrakcyjnym do oglądania. W sieci można znaleźć zarówno darmowe, jak i płatne overlaye, które następnie wykorzystasz na streamie.
- Sprawdź wtyczki Twitch. Są to interaktywne panele i nakładki, które mogą dać widzom możliwość zobaczenia statystyk gry na żywo, dodawania reakcji, grania w mini-gry i wiele więcej.
- Wybierz odpowiedni podkład muzyczny. Odtwarzanie muzyki chronionej prawem autorskim podczas streamu jest zakazane i może łatwo doprowadzić do zgłoszenia DMCA. Możesz przeczytać o tym, jaką muzykę wybrać w naszym przewodniku.
- Skonfiguruj chatboty. Te proste programy pomogą ci w zarządzaniu moderacją czatu, wysyłaniu prostych wiadomości powitalnych lub ochronie ciebie i twojej społeczności przed spamerami linków.
Co dalej?
Kierunek, w jakim podąży twój kanał po pierwszym streamie na Twitchu, zależy wyłącznie od ciebie. Wchodź w interakcje z widzami, dbaj o silną społeczność, buduj relacje z innymi streamerami i rozwijaj się!
Zacznij zarabiać na streamowaniu!
W inStreamly wszyscy streamerzy mogą podpisywać mikro umowy sponsorskie ze świetnymi markami i zarabiać na swojej pasji.