For StreamersCommunity growth17.04.2024
Widzowie pokochali symulator supermarketu. Polski Twitch w Q1 2024

Widzowie pokochali symulator supermarketu. Polski Twitch w Q1 2024

Prawie 90 milionów godzin spędzonych na oglądaniu. Średnio niespełna 40 000 widzów. Blisko 100 tysięcy osób w szczytowym momencie na jednym kanale. To tylko część ciekawych statystyk dotyczących kanałów Twitch transmitujących w języku polskim z pierwszego kwartału 2024 roku!

Kanały nadające w języku polskim w poprzednich trzech miesiącach były oglądane przez ponad 86 milionów godzin. Porównując ten wynik do poprzedniego kwartału, można mówić o blisko 9-procentowym wzroście. Średnia liczba widzów wyniosła z kolei 39 471.

Izak na szczycie

Najchętniej oglądanym polskim streamerem na Twitch w Q1 2024 był Piotr “Izak” Skowyrski. Na jego kanale widzowie spędzili ponad 4,8 miliona godzin. Skąd taki wynik? Duże znaczenie miały esportowe rozgrywki w Counter-Strike’a 2 transmitowane na kanale Izaka – IEM Katowice oraz PGL Major Copenhagen. Streamy te cieszyły się tak dużą popularnością, że 9 lutego, gdy swój mecz w katowickim Spodku rozgrywała drużyna ENCE z Polakami w składzie, na kanale Skowyrskiego zgromadziło się w szczytowym momencie ponad 98 000 osób.

MikroCypek z gigawzrostem

Jednak IzakOOO nie znalazł się na pierwszym miejscu wśród kanałów z najwyższą średnią liczbą widzów. W tej kategorii lepsi byli YoungMulti oraz Xayoo.

Zresztą, YoungMulti może się także pochwalić najwyższym wzrostem liczby obserwujących. Jednak w tej kwestii szczególnie warto zwrócić uwagę na innego twórcę – MikroCypka. Niepełnosprawny streamer, wspólnie z innym streamerem, MokrymSucharem, odbył MikroTour po kilku polskich miastach. W jego trakcie zebrano kilkadziesiąt tysięcy złotych między innymi na wózek dla MikroCypka.

Pół miliona Kasix

Grono pięciu najchętniej oglądanych streamerek w Q1 2024 wygląda (prawie) dokładnie tak samo, jak to z podsumowania za cały 2023 rok. Prawie, bo streamerki są te same, ale doszło do przetasowań w kwestii zajmowanych miejsc. Pierwsze nadal zajmuje jednak Kasix, której streamy oglądano przez prawie 500 000 godzin.

Widzowie Twitch pokochali symulator supermarketu

Just Chatting wciąż pozostaje najpopularniejszą kategorią, którą gonią między innymi Grand Theft Auto V czy League of Legends. W top 5 nie znalazł się natomiast Fortnite. Warto zwrócić jednak uwagę na gwałtownie zmieniającą się popularność niektórych gier.

Na przełomie 2023 i 2024 roku sporo mówiło się o ekspresowo rosnącym zainteresowaniu Palworld, co odzwierciedlały również statystyki dotyczące streamingu. Podczas gdy w styczniu transmisje z tej gry oglądano przez blisko 240 tysięcy godzin, to w marcu było to już tylko nieco ponad 6 tysięcy.

Interesującym przykładem jest także Supermarket Simulator, który został wydany pod koniec lutego. W ostatnich tygodniach grę odpalali najpopularniejsi polscy streamerzy, jak choćby H2P_Gucio, Izak, Kasix, YoungMulti i Bonkol. Transmisje były śledzone przez tysiące widzów, ale już zauważyć można tendencję spadkową choćby w kwestii liczby oglądanych godzin.

There's plenty more exciting stuff to read here