For BrandsMarketing22.03.2024
Gaming marketing na wyższym poziomie: 5 kluczowych elementów

Gaming marketing na wyższym poziomie: 5 kluczowych elementów

Branża gier jest jednym z najgorętszych tematów dla marketerów. To nic niezwykłego, biorąc pod uwagę, że społeczeństwo stało się społeczeństwem graczy. Według Statista na całym świecie jest około 3,1 miliarda graczy. Szybkie obliczenia pokazują, że około 40% ludzi na świecie nazywa siebie graczami — prawie co druga osoba spotkana na ulicy gra w gry. To sprawia, że gaming marketing interesuje coraz więcej marek.

Jednak kluczowe pytanie brzmi: jak możemy skutecznie dotrzeć do graczy? Influencer marketing, kody rabatowe czy szeroko zakrojona kampania w mediach społecznościowych? Chociaż nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie o ogólną strategię, niektóre czynniki mogą mieć wpływ na kampanię marketingową w branży gier i jej zwrot z inwestycji. Jakie one są? Dowiedzmy się!

Postaw na gamingowe livestreamy

YouTube, TikTok, Instagram Reels, Vimeo — moglibyśmy wymieniać bez końca. Treści wideo są prawdziwymi królami Internetu. Według Interdigital, oglądanie wideo stanowi 82% całego ruchu internetowego. A gracze to uwielbiają. Lata temu internet został zalany filmikami “Let’s play”. Gracze tworzyli klipy z komentarzami pokazujące ich rozgrywkę. Jednak aktualnie najlepszą formą jest transmisja na żywo.

Gra stanowi kontekst. Atrakcją jest komentarz i charyzma streamera. Ludzie oglądają transmisje z gier ze względu na to, co czują do swoich ulubionych streamerów, a liczby to potwierdzają. Dzięki indywidualnym cechom streamera monotonia battle royale, FPS, MMORPG i gier z dużymi społecznościami graczy i streamerów oferuje różnorodność. Około 64% widzów streamujących na żywo twierdzi, że znacznie chętniej wspiera markę, która wspiera ich ulubionych streamerów. Współpraca ze streamerami gamingowymi może zwiększyć sprzedaż, świadomość marki i wizerunek.

Istnieje wiele sposobów wykorzystania treści wideo w kampaniach marketingowych dotyczących gier wideo. Można na przykład

 • współpracować ze streamerami,
 • korzystać z lokowania produktu zarówno w grach, jak i streamach,
 • tworzyć reklamy na platformach takich jak Twitch czy YouTube,
 • i wiele więcej, jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia!

Dowiedz się więcej o gaming marketingu tutaj. 

Wykorzystaj interaktywność

W grach chodzi o interaktywność. Od gier mobilnych po media społecznościowe, wszystko jest interaktywne. Istnieje wiele strategii, z których można wybierać i nie wszystkie będą odpowiadać każdemu użytkownikowi. Aby jak najlepiej je wykorzystać, należy wybrać najbardziej odpowiednie kanały i zdecydować się na jedno (lub kilka) z poniższych działań.

Interaktywne działania marketingowe w grach obejmują:

 • Advergames — samodzielne gry stworzone wyłącznie w celu bycia reklamą. Metoda ta nie jest już uważana za skuteczną, z rzadkimi wyjątkami w przypadku gier reklamowych skierowanych do nieletnich.
 • Statyczna i dynamiczna reklama w grze — technika marketingowa, która integruje reklamę ze środowiskiem gry, stając się częścią samej gry. W przeciwieństwie do typowego lokowania produktu, pozwala na pewną interakcję. Statyczna reklama w grze pozostaje niezmieniona po wdrożeniu. Jednocześnie dynamika daje producentowi gry możliwość kontrolowania treści reklam w rzeczywistości. Jej popularność spadła wraz z rozwojem mediów społecznościowych, choć nadal można ją znaleźć w niektórych nowoczesnych grach. Niemniej jednak jest to jedna z najdroższych technik marketingowych, jakie można wykorzystać w branży gier.
 • Dodatkowa markowa zawartość w grze — jak sama nazwa wskazuje, chodzi o dołączenie do gry innej zawartości, takiej jak poziom, broń lub mapa, której marką jest reklamodawca. Ta opcja wymaga dużego budżetu.
 • Promocja crossowa w grach — połączenie rzeczywistej oferty marki ze specjalnym bonusem w grze. Jak można sobie wyobrazić, jest to również technika, która okazuje się nieco kosztowna.

Zadbaj o to, by treści były inkluzywne

Odbiorcy gier są tak samo zróżnicowani jak otaczający nas świat. Dlatego najlepiej byłoby wziąć to pod uwagę podczas tworzenia kampanii, reklam, a nawet aplikacji. Gry takie jak Fortnite czy League of Legends stały się globalne po części ze względu na ich różnorodne i możliwe do dopasowania do siebie postacie, zamiast tych stereotypowych, idealnych bohaterów, których znamy ze starszych gier.

W świecie marketingu zewsząd słychać, że musimy iść w niszę. W większości przypadków to prawda — dostosowanie produktu do niszy jest znacznie łatwiejsze niż globalizacja. Jednak gaming jest globalny. Wszyscy gracze się różnią. Mają różne kolory skóry, płeć, wiek, kulturę, a nawet unikalne style gry. Właśnie dlatego stworzenie bardziej inkluzywnej i przyjaznej tożsamości marki w kampanii marketingowej ma kluczowe znaczenie. 

Najlepszym sposobem na zapewnienie sukcesu kampanii jest rozważenie działań dla zróżnicowanej publiczności. Możesz zatrudnić różnych influencerów, zająć się wieloma problemami lub dostosować kampanię do każdego rynku, by wymienić tylko kilka. 

Bądź kreatywny!

Gaming marketing, jak każdy marketing, musi być kreatywny. Granie w gry to przede wszystkim zabawa i nowe doświadczenia. Badanie przeprowadzone w sierpniu 2022 r. wykazało, że około trzech czwartych graczy w Stanach Zjednoczonych grało w gry wideo jako środek odstresowujący. Ponadto 19% respondentów zdecydowanie zgodziło się z tym, że gra w gry, aby być razem z przyjaciółmi, a 29% zgodziło się z tym stwierdzeniem.

Marki, które chcą zaistnieć w tym świecie szalonej rozrywki, muszą przygotować się na odważne, nowe pomysły. Na szczęście wiele platform pozwala nam to zrobić. Jak wspomniano wcześniej, istnieje wiele sposobów na interaktywne kampanie.

Dodatkowo można też poszukać rozwiązań outsourcingowych od ekspertów z branży. Przykładowo, mechanizmy inStreamly pozwalają stworzyć kampanię marketingową w grach, wykorzystując sztuczną inteligencję do rozpoznawania wydarzeń w grach i dostosowywania do nich grafiki. Inne mechanizmy obejmują:

 • Reagowanie na wydarzenia w grze (przeczytaj case study).
 • Reagowanie na słowa streamera (przeczytaj więcej).
 • Głosowanie na czacie.
 • Zmiana grafiki na podstawie danych zewnętrznych (takich jak pogoda).
 • Personalizacja poprzez dodawanie losowych pseudonimów z czatu.

Kreatywność może oznaczać znacznie więcej niż tylko nową technologię. Sprawdź nasz artykuł o 5 najbardziej rewolucyjnych reklamach i kampaniach gaming marketing, jakie kiedykolwiek powstały, aby uzyskać więcej inspiracji!

Dostosuj się do grupy docelowej

Świetna kampania gaming marketing musi odpowiadać na potrzeby grupy docelowej. Media społecznościowe mogą być pomocne, ale znajomość motywacji odbiorców jest kluczowym elementem. 

Gracze nie są jednorodną grupą. Mają różne pobudki, którymi się kierują. Gracze takich gier jak League of Legends, CS2 czy Dota 2 skupiają się bardziej na rywalizacji i emocjach, podczas gdy gracze Animal Crossing czy City of Heros stawiają na czerpanie przyjemności z odkrywania, bycia częścią społeczności czy projektowania. Spójrz na poniższy wykres:

ninja gamer wants competition and excitmend bard gamer community and design

Uwzględnienie pobudek graczy i odpowiednie dostosowanie strategii marketingowej wpłynie na jej skuteczność. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, kim są gracze i co ich definiuje, sprawdź drugi moduł naszego Gaming Marketing Course!

Na zakończenie

I to by było na tyle! Podziel się tymi informacjami ze swoim zespołem i zacznij przygotowywać kampanię gaming marketingu i strategię obecności w sieci! Mamy nadzieję, że pomoże ci to opracować najbardziej godną uwagi kampanię, o której moglibyśmy napisać w naszym następnym artykule. Jeśli potrzebujesz więcej pomocy, zapoznaj się z naszym przewodnikiem na temat bycia na bieżąco z trendami w marketingu digitalowym i 10 najlepszymi platformami online dla influencerów gamingowych!

There's plenty more exciting stuff to read here