For StreamersStreaming tips21.06.2024
Ile zarabiają mali streamerzy na Twitchu?

Ile zarabiają mali streamerzy na Twitchu?

Mówi się, że robiąc to, co się kocha, nie przepracuje się ani jednego dnia. Nie oznacza to jednak, że na swojej pasji nie można zarobić. Świetnym dowodem jest streaming. Zaczyna się od małego kanału i niewielkiej widowni, więc i początkowe zarobki są niewielkie (lub też nie ma ich wcale). Z czasem streamerzy pną się jednak w górę.

Najmniejszy z małych

Początek jest zawsze najtrudniejszy. Nic nie zarabiasz, ale musisz poświęcić dużo czasu i pieniędzy na przygotowania. Jeśli jeszcze nic nie zarabiasz podczas streamowania, jesteś większością użytkowników Twitcha.   

Streamscheme odkrył, że ponad 70% wszystkich streamerów Twitcha nie zarabia pieniędzy.  Jak więc zarabiać na Twitchu?

Czy wiesz, jak długo streamerzy streamują, aby osiągnąć 50 widzów? Streamerzy Twitcha zarabiają na bitach, subskrypcjach i reklamach. Są to jednak opcje dostępne wyłącznie dla kanałów Twitch Affiliate i Partnerów. Twoi widzowie mogą wysyłać donacje, ale prawdopodobnie nie zarobisz wystarczająco dużo, aby się utrzymać, chyba że masz bardzo lojalną i zaangażowaną społeczność. Większość małych streamerów może zarobić około 10-50 dolarów miesięcznie. Niestety, zarabianie pieniędzy na streamowaniu gier wideo nie jest łatwe. Ale jest to możliwe!

W górę

Każdy nowy widz to małe zwycięstwo. Kiedy osiągniesz średnią 100 widzów, możesz powiedzieć, że wygrałeś swoją pierwszą dużą bitwę. Możesz zostać status Twitch Affiliate i zarabiać dzięki temu pieniądze.

W 2021 roku przeciętny streamer ze 100 widzami zarabiał na swoim kanale Twitch około 1500 dolarów miesięcznie. To zawsze coś. W końcu można odłożyć trochę pieniędzy na nową konfigurację i kupić potrzebne rzeczy. Ale to wszystko jest bardzo ogólne, możesz zobaczyć liczby, ale nadal nie wiesz, jak zwiększyć swoje dochody. Dlatego powinniśmy sprawdzić, ile można zarobić na wybranych działaniach.  

Jak zarabiać na Twitchu?

Donacje i Bity

Na Twitchu istnieją dwa rodzaje darowizn. Twitch oferuje wirtualną walutę zwaną Bitami. Widzowie mogą kupić Bity i wybrać kwotę, którą chcą przekazać na swoje ulubione kanały Twitcha.

1 Bit reprezentuje jednego centa. 

Jeśli więc otrzymasz 100 bitów od fana, będzie to równowartość dolara. Ale czy rzeczywiście? W rzeczywistości nie, ponieważ możesz zarabiać na Bitach tylko wtedy, gdy jesteś Partnerem lub posiadasz status Twitch Affiliate, a nawet wtedy otrzymujesz 0,01 USD za każdy Bit.

Drugim sposobem na zarabianie na darowiznach jest założenie konta PayPal i poproszenie fanów o bezpośrednie przekazywanie pieniędzy. W ten sposób nie będziesz musiał płacić żadnych dodatkowych opłat. Niektórzy streamerzy wolą korzystać z platform innych firm, takich jak StreamLabs, ponieważ można tam również korzystać z innych funkcji dla fanów. Na przykład, możesz skonfigurować animacje na swoim streamie i pokazać widzom, ile już przekazali. 

Subskrypcje

Widzowie kanału Twitch mogą kupić subksrypcje, co również daje zarobek streamerom. Warto jednak pamiętać, że platforma streamingowa pobiera dość spory procent od każdego zakupu tego typu. Mowa bowiem aż o 50 procentach. Oznacza to, że przeciętny streamer Twitch zarabia 2,50 USD miesięcznie od każdego subskrybenta.

Sponsoringi

Streamowanie na Twitchu przemawia do wielu marek, ponieważ streamerzy mają znaczący wpływ na swoją publiczność i często streamują do setek lub tysięcy osób dziennie. Nie każdy streamer może zawrzeć znaczącą umowę sponsorską ze znaną marką, ale każdy może wyszukiwać oferty mikro-sponsoringu za pośrednictwem platform takich jak inStreamly. Wysokość zarobków zależy od długości streamu i oglądalności. Najlepszą rzeczą jest to, że zawsze możesz coś zarobić, nawet jeśli masz tylko 5 lub 10 widzów.

Marketing afiliacyjny

Marketing afiliacyjny jest popularnym sposobem zarabiania pieniędzy wśród streamerów. Streamerzy najczęściej korzystają z programu partnerskiego Amazon. Możesz opublikować swój sprzęt streamerski w swoim bio na Twitchu i zarobić prowizję, jeśli widz kupi coś za pośrednictwem twojego linku Amazon. Wielu widzów pyta swoich ulubionych streamerów o ich sprzęt, ponieważ mogą zobaczyć, jak działa on w różnych grach. W rezultacie uważają, że jest to bardzo wiarygodna recenzja. 

Reklamy

Streamerzy, który uzyskają status Twitch Partner lub Affiliate uzyskają dostęp do wyświetlania reklam. Wówczas mogą kliknąć przycisk i uruchomić reklamę. Nie są one jednak najlepiej płatne i bywają bardzo inwazyjne dla widzów, gdyż zajmują całą przestrzeń streamu lub przerywają oglądanie. Oszacowanie średniego dochodu z tego tytułu jest bardzo trudne.

Ile więc zarabia mały streamer na Twitchu? To wszystko zależy od wielu aspektów. Każdy może mieć inną definicję “małego” streamera. Zależy to również od proaktywności danego streamera. Im więcej streamów na Twitchu, tym większe zarobki. Mamy jednak nadzieję, że te szacunki pomogą ci podjąć świadomą decyzję!

There's plenty more exciting stuff to read here