For BrandsLive stream industry20.03.2024
Reklama na Twitch.tv. Możliwości i alternatywy

Reklama na Twitch.tv. Możliwości i alternatywy

W 2023 roku polskie streamy na Twitchu oglądano przez ponad 325 milionów godzin. Liczba ta doskonale obrazuje popularność, jaką cieszy się platforma należąca do Amazona w naszym kraju. Śmiało można więc stwierdzić, że dominuje na rynku gamingowych serwisów streamingowych. Popularność przekłada się również na ogromny potencjał reklam na Twitch.tv.

 Prowadząc kampanie reklamowe na Twitch.tv, można dotrzeć do młodych osób, które interesują się grami czy nowymi technologiami. Jest to grupa docelowa, o której uwagę stara się wiele firm, a streaming jest jednym z bardziej skutecznych rozwiązań.

Reklama na Twitch.tv to atrakcyjna forma dotarcia do generacji Z i millenialsów. Jakie możliwości oferuje platforma i jakie są alternatywne rozwiązania pozwalające na przeprowadzenie kampanii?

Reklama na Twitch.tv

Oferta reklamowa Twitch.tv zawiera sporo standardowych, displayowych rozwiązań. Wśród formatów reklamowych oferowanych przez Twitcha znajdziemy sporo przestrzeni na statyczne reklamy. Mowa tu między innymi o przestrzeni na stronie głównej, czy też tuż obok okna, w którym znajduje się transmisja.

  • Headliner: statyczna, pozioma reklama umieszczona w górnej części strony głównej
  • Homepage Carousel: forma promocji transmisji prowadzonej na żywo poprzez umieszczenie jej w karuzeli na stronie głównej
  • Medium Rectangle: reklama umieszczona w niższej części strony
  • Stream Display Ad: reklama wyświetlana tuż obok okna odtwarzania streama, dostępna w trzech formatach (Mirror-C, Skyscraper, Lower-third)
  • Streamables: pełnoekranowa reklama, dzięki której widz zobaczy 30 sekund livestreama, obok którego wyświetlane będzie logo promowanej marki
  • Super Leaderboard: pozioma reklama wyświetlana na stronie

Oferta - Reklama na Twitch.tv

Twitch proponuje również reklamodawcom reklamę wideo. Ta wyświetlana jest osobom bezpośrednio przed rozpoczęciem oglądania wybranego streamu, a także w jego trakcie. Choć to atrakcyjna reklama z punktu widzenia marki, nie jest to rozwiązanie, za którym przepadają sami użytkownicy. Reklamy wideo przerywają transmisję, uniemożliwiając widzom komfortowe oglądanie streama.

Problemem związanym z kampaniami reklamowymi na Twitch.tv są też programy blokujące wyświetlanie reklam. Według raportu Digital 2022 Global Overview, aż 38% polskich internautów może używać adblocka, a największą popularnością oprogramowanie to cieszy się w grupie wiekowej 16-34. Z kolei ponad 70% widzów Twitch.tv jest w wieku 18-34. Istnieje więc zagrożenie dla reklamodawców, że ich reklamy na Twitch.tv w ogóle nie dotrą do właściwej grupy.

Alternatywne metody promocji na Twitch.tv

Istnieją również alternatywne formy promocji na Twitch.tv. Jedną z nich jest platforma inStreamly, która łączy marki ze streamerami w krótkoterminowych umowach sponsorskich. W ten sposób marka dociera bezpośrednio do grona widzów danych streamerów, budując wśród nich swoją świadomość, z kolei streamer jest odpowiednio wynagradzany za uczestnictwo w kampanii.

inStreamly - Reklama na Twitch.tv

Standardowe kampanie prowadzone przez inStreamly składają się z dwóch elementów: pierwszym jest animacja sponsora pojawiająca się bezpośrednio w oknie streama, a drugim jest wiadomość na czacie, która zawiera CTA oraz aktywny, klikalny link. Można jednak sprawić, by promocja marki była jeszcze bardziej atrakcyjna dla grupy docelowej.

Do tego celu w kampaniach inStreamly prowadzonych wśród streamerów na Twitch.tv wykorzystywana jest specjalna technologia. Pozwala ona markom między innymi na reagowanie na wydarzenia w grze (Game Reaction Mechanism), w którą gra dany streamer, czy odnoszenie się do słów streamera na żywo (Voice Recognition Mechanism).

Wyobraźmy sobie, że streamer gra w Fortnite’a i ogląda go na żywo 1000 osób. Nagle jego postać zostaje wyeliminowana, a na ekranie pojawia się animacja promująca Snickersa, która mówi wprost: “GŁODNY NIE JESTEŚ SOBĄ”. Wyobraźnię możemy w zasadzie odłożyć w kąt, gdyż właśnie taką kampanię dla marki Snickers zrealizowało inStreamly (przeczytaj case study):

Taki sposób promocji marki zapewnia technologia Game Reaction Mechanism. Marka może pojawiać się, gdy streamer odnosi sukcesy lub też idzie mu słabiej, dostosowując swój przekaz do wydarzeń w grze w czasie rzeczywistym i w sposób całkowicie zautomatyzowany.

Prowadząc kampanie sponsoringowe przez inStreamly, marki mogą również reagować na słowa streamerów, co umożliwia Voice Recognition Mechanism. Monte Snack, chcąc zaistnieć wśród graczy jako przekąska, po którą powinni sięgać w trakcie przerw od grania, wykorzystała tę technologię w swojej kampanii. Za każdym razem, gdy streamer mówił “przerwa”, “be right back”, “głód” czy “zjadłbym coś”, na ekranie pojawiała się animacja promująca Monte Snack (przeczytaj case study).

Dzięki VRM, kampanie inStreamly pozwalają markom na promocję w idealnym momencie. Animacje wraz z linkiem pojawiają się, gdy streamer rozmawia z widzami na wybrany temat i używa słów kluczowych, które pasują do danego produktu. Zwiększa to prawdopodobieństwo wzbudzenia zainteresowania wśród jego widowni.

Wielką zaletą kampanii sponsoringowych na Twitchu oferowanych przez inStreamly jest również ich odporność na adblocka. Oprogramowanie służące do wykrywania i blokowania reklam nie jest w stanie zablokować animacji czy linków, gdyż są one wyświetlane bezpośrednio przez twórców, stając się integralną częścią ich streama.

Reklama na Twitchu. Co wybrać?

Reklamodawcy mogą wykupić przestrzenie reklamowe na Twitch.tv. Platforma oferuje zarówno statyczne rozwiązania, jak i pełnoekranowe reklamy wideo. Interesującą alternatywą dla marek poszukujących innowacyjnych rozwiązań jest inStreamly. Kampanie sponsoringowe nie są blokowane przez adblocka, a wykorzystanie nowoczesnych technologii zapewnia wysoką interaktywność.

Uruchom własną kampanię marketingową ze streamerami!

There's plenty more exciting stuff to read here