For Brandspl28.06.2024
Słowa związane z grami, które powinien znać każdy marketer

Słowa związane z grami, które powinien znać każdy marketer

Wielu ekspertów od marketingu wciąż nie docenia gaming marketingu. Istnieje wiele powodów, ale głównym z nich jest brak zrozumienia gier i graczy. Podczas gdy większość graczy (około 60%) ma mniej niż 34 lata, przeciętny marketer jest nieco starszy, nie ma doświadczenia z grami jako kanałem marketingowym i musi zdobyć wiedzę, aby komunikować się z tą społecznością. Aby ci pomóc, przygotowaliśmy listę terminów marketingowych związanych z grami, które na pewno ci się przydadzą!

Pojęcia ogólne

Advergames – technika marketingowa, w której gra jest tworzona przez markę lub we współpracy z nią. Ten rodzaj gry jest wyraźnie zaprojektowany wokół marki i jej produktu lub usługi. 

Casual games – gry, które mają prostą rozgrywkę i nie wymagają od gracza żadnych specjalnych umiejętności, co czyni je dostępnymi dla masowego odbiorcy.

Cosy games – podobne do gier casualowych, zaprojektowane z myślą o bezstresowej zabawie i spokojnej rozgrywce.

Twórca treści (content creator) – tworzy materiały rozrywkowe lub edukacyjne do rozpowszechniania za pośrednictwem dowolnego medium lub kanału. Wszyscy streamerzy są twórcami, ale nie wszyscy twórcy są streamerami.

Discord – aplikacja umożliwiająca użytkownikom prowadzenie rozmów głosowych i tekstowych 1:1 lub na serwerach tematycznych. Jest popularna wśród wielu społeczności internetowych, zwłaszcza w grach.

Sponsoring wydarzeń – sponsorowanie różnego rodzaju wydarzeń gamingowych. Sponsoring może obejmować wsparcie finansowe, partnerstwo medialne oraz dostarczanie produktów lub usług.

Gamer – osoba, która jest częścią społeczności graczy. Może interesować się grami i esportem, wydarzeniami lub streamingiem.

Grywalizacja – włączanie elementów gier do projektów marketingowych marek, które nie są związane z grami.

Społeczność graczy – społeczność skupiona wokół gier, esportu, streamingu gier lub innych działań związanych z grami.

Wydarzenia gamingowe – wydarzenia, które łączą graczy ze społecznością. Obejmują one na przykład konwenty lub turnieje esportowe.

Influencerzy gamingowi – osoby, które są popularne w mediach społecznościowych i tworzą treści na temat gier.

Cross-promocja w grach – połączenie oferty marki ze specjalną ofertą w grze.

Giveaway – promocja, w której marki przekazują produkt jednemu lub kilku zwycięzcom. W grach marki mogą organizować prezenty we współpracy ze streamerami, drużynami esportowymi lub profesjonalnymi graczami.

Hardkorowe gry – rodzaje gier, które wymagają od gracza dużo czasu i umiejętności. Obejmują one długie lub wymagające sesje, aby w pełni cieszyć się zawartością gry. Wiele gier hardkorowych zalicza się do e-sportu.

Reklamy w grze – termin zbiorczy dla wszystkich reklam umieszczanych w przestrzeni gry. Zazwyczaj przybierają one formę billboardów, latających banerów lub band, ale mogą być również wykonane w innych formatach.  

Branded content w grze – elementy brandingowe, które pojawiają się jako część gry.

Influencer – osoba w niszy lub branży, która zbudowała reputację w danej dziedzinie i ma stałych odbiorców. Podobnie jak twórcy treści – streamer może być influencerem, ale influencer nie musi być streamerem. 

Influencer marketplace – platforma, która gromadzi influencerów w jednym miejscu, ułatwiając marketerom prowadzenie róznego rodzaju działań.

Metaverse – to masowo skalowana i interoperacyjna sieć wirtualnych światów 3D renderowanych w czasie rzeczywistym.

Mikro-sponsoring – partnerstwo z influencerami, którzy mają niewielką grupę odbiorców. 

Gry mid-core – rodzaje gier, które są bardziej złożone i wymagają więcej czasu niż gry casualowe, ale są bardziej dostępne dla zwykłego gracza niż gry hardcore.

Profesjonalny gracz – osoba, która gra w gry na profesjonalnym poziomie, na przykład gracz esportowy.

Lokowanie produktu – technika marketingowa, w której produkty są prezentowane w produkcjach wideo. W gamingu lokowanie produktu pojawia się głównie w grach lub treściach tworzonych przez influencerów.

Meta proto-światy – platformy i gry, które mają pewne atrybuty Metaverse. Na platformach tych można znaleźć elementy metaverse, takie jak doświadczenia, ekonomia twórców i prosty interfejs użytkownika.

Livestreaming

Kategoria – służy do klasyfikowania rodzaju treści na platformach do transmisji na żywo. Są one podzielone na różne gry lub transmisje typu In Real Life.

Widzowie oglądający jednocześnie (Concurrent viewers) – widzowie, którzy oglądają transmisję na żywo. Jeden z najbardziej wiarygodnych sposobów pomiaru popularności streamera, ponieważ pokazuje rzeczywiste zaangażowanie widzów.

Donate – dowolna forma wsparcia finansowego dla streamera ze strony jego widzów. Widzowie przesyłają niewielkie kwoty podczas streamu.

Streaming na żywo – tworzenie treści wideo wyświetlanych na żywo, umożliwiających twórcy interakcję z odbiorcami w czasie rzeczywistym.

Reklamy mid-roll – reklamy wideo wyświetlane w środku treści wideo.

Reklamy pre-roll – reklamy wideo odtwarzane przed treściami wideo.

Streamer – osoba, która tworzy treści przesyłane strumieniowo na żywo.

Sponsoring streamera – partnerstwo między marką a streamerem, zwykle odbywa się w formie płatnej lub barterowej. 

Platformy streamingowe – strony internetowe lub aplikacje, które umożliwiają użytkownikom uruchamianie i oglądanie streamów. Najpopularniejsze platformy streamingowe to Twitch i YouTube, ale istnieją setki innych stron, takich jak Kick, Glimesh czy Vimeo. Istnieje również wiele niszowych platform streamingowych, takich jak Altair czy Boothaus.

Reklamy na platformach streamingowych – reklamy wyświetlane podczas streamów.

Vstreamer/Vtuber – streamer, który używa wirtualnego awatara zamiast pokazywać swoją twarz.

Czas oglądania – całkowity czas spędzony przez widzów na oglądaniu filmów lub streamów. 

Esport

Esport – zawody rozgrywane w grach wideo. Ponieważ esport jest znaczącą częścią rynku gier, główne wydarzenia i turnieje są organizowane na dużą skalę, przyciągając zainteresowanie ludzi i marek na całym świecie. 

Drużyna esportowa – profesjonalny zespół graczy biorących udział w zawodach esportowych. 

Organizacja esportowa – organizacja, która łączy wiele drużyn esportowych w różnych grach. 

inStreamly

Artwork – treść wyświetlana na streamerach na żywo za pośrednictwem technologii inStreamly.

Wyświetlenia/odsłony kampanii – całkowita liczba osób, które oglądały transmisję w momencie wyświetlenia kampanii sponsorowanej.

Dynamiczna kampania – kampania z wieloma odsłonami w krótkim czasie.

Gaming Product Placement – unikalna animacja sponsorska promująca określone gry lub usługi.

Gameplay Reaction Mechanism – Mechanizm rozpoznawania akcji w czasie rzeczywistym opracowany przez inStreamly i Overwolf.

Mechanizm – różne narzędzia, które pozwalają inStreamly wyświetlać interaktywne artworki na streamach. Najbardziej znaczące mechanizmy to Gameplay Reaction Mechanism, Chat Voting, Chat Nicknames czy Voice Recognition Mechanism.

Kampania sponsorowana – kampania promocyjna stworzona dla konkretnego klienta, dostępna dla wielu streamerów, którzy mogą do niej dołączyć i automatycznie wyświetlać ją na swoich streamach.

There's plenty more exciting stuff to read here