For BrandsMarketing13.03.2024
Influencer marketing na Twitchu. Jak znaleźć influencerów na Twitchu?

Influencer marketing na Twitchu. Jak znaleźć influencerów na Twitchu?

Jeśli śledzisz trendy i zainteresowania pokolenia Z, prawdopodobnie słyszałeś o Ninjy, shroudzie czy xQc. Ci czołowi influencerzy Twitcha często pojawiają się w nagłówkach wiadomości. Dzieje się tak, ponieważ kontrakty sponsorskie, jakie podpisali, opiewają na oszałamiające kwoty. Błędne jest jednak przekonanie, że trzeba mieć nieograniczony budżet reklamowy, by prowadzić skuteczny influencer marketing na Twitchu.

Chcesz wiedzieć, jak znaleźć influencerów na Twitchu dla swojej marki? Ten artykuł jest dla Ciebie!

Influencer marketing – dlaczego go potrzebujesz?

Zanim odpowiemy na to pytanie, wyjaśnijmy kilka istotnych kwestii. Influencer marketing opiera się bardziej na relacjach między ludźmi niż na wadach i zaletach prezentowanego przez nich produktu. Influencerzy są uważani za godnych zaufania ekspertów w swojej dziedzinie.

Co więcej, dzięki bliskiej relacji z fanami, obserwatorzy ufają influencerom tak samo, jak zaufałbyś swojemu przyjacielowi. Tak więc, gdy influencerzy prezentują markę lub produkt, wszystkim stronom faktycznie na tym zależy.

Z tego względu influencer marketing jest lepszy od starodawnych reklam. Ponadto potrzebujesz go, jeśli Twoim celem jest prowadzenie innowacyjnych kampanii skierowanych do pokolenia Z.

Twitch jako platforma dla influencer marketingu

Twitch to niesamowite narzędzie marketingowe do współpracy z influencerami. Dzięki zaangażowanym społecznościom streamerzy zapewniają zasięg i dodają osobisty charakter Twojej kampanii. Twitcha średnio odwiedza codziennie 35 milionów aktywnych użytkowników, którzy w 2022 roku treści tam dostępne oglądali przez 1,3 biliona minut. To ogromne medium zwraca uwagę wielu marketerów.

Popularność tej platformy ma jednak swoją cenę. Przy ponad 5 milionach twórców transmitujących na Twitchu co miesiąc, znalezienie najlepszego influencera dla Twojej marki może być trudne. Jak więc do tego podejść?

Influencerzy na Twitchu i jak ich znaleźć

Zasadniczo istnieją trzy sposoby na znalezienie influencerów na Twitchu, z którymi możesz współpracować. Każdy z nich ma swoje zalety, ale nie wszystkie są łatwe do zastosowania.

Poszukiwania we własnym zakresie i indywidualne podejście

Najprawdopodobniej pierwszą myślą, która przychodzi do głowy, gdy myślisz o influencer marketingiemu na Twitchu, jest przeprowadzenie poszukiwań twórców we własnym zakresie. Przecież co może być trudnego w otwarciu Twitcha, sprawdzeniu kilku streamów i wysłaniu e-maila do niektórych twórców, którzy Ci się spodobali, prawda?

Cóż, w teorii nie ma w tym nic złego, jednak takie podejście może być naprawdę katastrofalne. Pomyśl, ile cennego czasu tyrzeba poświęcić, aby przejrzeć choćby 1% streamów na Twitchu. A mówimy tylko o znalezieniu potencjalnych influencerów-streamerów, do których chcesz się zwrócić!

A to byłby dopiero początek. Wyobraź sobie negocjowanie indywidualnych kontraktów z każdym streamerem osobno. Oczywiście, możesz ograniczyć się do jednego lub dwóch streamerów z ogromną bazą widzów. Chociaż tych najlepszych influencerów Twitcha łatwo namierzyć, współpraca z nimi oznacza naprawdę wysokie koszty. Dlatego tylko największe marki z wielkimi budżetami kampanii mogą pozwolić sobie na pozyskanie tych gwiazd streamingu.

Agencja influencerów Twitch

Supergwiazdy mają albo swoich własnych menedżerów, albo są reprezentowane przez jedną z agencji influencerów Twitch. Agencje mają tendencję do gromadzenia większych streamerów i łączenia ich z markami w dłuższych współpracach. Niewątpliwie szybciej znajdziesz w ten sposób influencerów na Twitchu. Będzie również łatwiej dopasować wizerunek Twojej marki niż w przypadku samodzielnych poszukiwań.

Nie oznacza to jednak, że cena będzie niższa! W końcu agencja też musi zarabiać. W takiej formie trzeba też negocjować indywidualne kontrakty i ich zakres. Współpraca z agencją jest lepsza, gdy marka poszukuje influencerów do długotrwałej współpracy.

Współpraca bezpośrednio z platformą

Na pierwszy rzut oka może się to wydawać rozsądnym podejściem. Zwłaszcza jeśli zależy Ci na zasięgu kampanii, ale z jakiegoś powodu nie jesteś zbyt chętny do współpracy z konkretnymi, wybranymi streamerami. Co w takim razie oferuje sam Twitch?

Twoja reklama pojawi się na streamach influencerów Twitcha posiadających status Partnera lub Współpracownika. Reklamy są zwykle wyświetlane przed lub w trakcie streamów tak jak reklamy telewizyjne. Problem polega jednak na tym, że reklama przerywa stream. W przeciwieństwie do reklam telewizyjnych, stream się nie zatrzymuje podczas wyświetlania reklamy, co oznacza, że widzowie mogą przegapić kluczową część transmisji.

Prowadzi to do frustracji i niechęci wśród widzów – uczucia, z którymi Twoja marka zazwyczaj nie chce być kojarzona. Co więcej, spora część widzów sięga po oprogramowanie blokujące reklamy, aby w ogóle uniknąć oglądania reklam internetowych. Może to skutkować znacznie niższym zasięgiem niż oczekiwano.

Krótkoterminowe, zautomatyzowane sponsoringi

Podobnie jak wiele aspektów naszego życia, influencer marketing na Twitchu został uproszczony dzięki automatyzacji. inStreamly stworzyło zupełnie nowe możliwości dla marek i streamerów. Nasza technologia pozwala markom podpisywać tysiące umów sponsorskich z indywidualnymi streamerami. Wszystko to dzieje się w sposób automatyczny, bez konieczności negocjowania indywidualnych warunków.

W ten sposób marki mogą wyświetlać kreatywne i interaktywne animacje setkom tysięcy widzów. Kampanie te bezpośrednio wspierają streamerów i nie zakłócają transmisji. Dzięki temu fani influencerów na Twitchu odbierają przekaz jako wsparcie dla swojego ulubionego twórcy, a nie jako sprzedaż. To z kolei prowadzi do kampanii o wysokim współczynniku klikalności (CTR) i zwrocie z inwestycji (ROI).

Jak widać, marketing influencerów streamingowych daje niesamowite możliwości zaangażowania widowni streamerów na Twitchu. Prowadzone właściwie kampanie mogą przynieść rezultaty przekraczające wszystko, co mogą zaoferować tradycyjne media. Wybór odpowiedniego podejścia jest głównym czynnikiem ich sukcesu.

inStreamly to zespół pełnych pasji i doświadczonych ekspertów, którzy znają branżę gier i streamingu na wylot. Jeśli szukasz najlepszego sposobu na zaangażowanie się Twojej marki w marketing influencerów na Twitchu, skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy Ci nawiązać kontakt z publiką z pokolenia Z!

Uruchom własną kampanię marketingową ze streamerami na Twitchu!

There's plenty more exciting stuff to read here